+48 504 920 098 biuro@wm-technik.pl

Zaginanie prasą CNC

Blacha, jako jeden z najbardziej użytecznych materiałów konstrukcyjnych, cechuje się dużym stopniem wytrzymałości. Z tego tez względu swoje zastosowanie znajduje przy konstrukcji maszyn i urządzeń, ale też w przemyśle metalowym i budowlanym do produkcji blachodachówki. Najistotniejsze jest jednak nadanie jej właściwego kształtu – z pomocą przychodzi gięcie na prasach krawędziowych.

Gięcie blach – specyfika

Ze względu na grubość blachy dzieli się na cienkie (do 3 mm) i grube (od 3 mm). Z kolei ze względu na materiał, można wyróżnić blachy aluminiowe, stalowe, miedziane i mosiężne. O ile ten ostatni rodzaj nadaje się do mniejszych realizacji (np. przy wykonywaniu akcesoriów kuchennych), o tyle pozostałe trzy rodzaje można stosować do produkcji elementów giętych w przemyśle ciężkim lub do tworzenia pokryć dachowych.

Z kolei kształt każdemu z tych rodzajów nadać może gięcie na prasach krawędziowych. Sam proces polega na trwałym odkształceniu blachy bez uszkodzenia jej. Duża wytrzymałość i niewielka grubość sprawia, że gięcie blach jest coraz popularniejsze. Jedna z najbardziej użytecznych cech jest łatwość formowania ich – zaginanie prasą nie jest skomplikowane i wiąże się z niskim kosztem. Ponadto, można je wykonać na wiele różnych sposobów – zależnie od zlecenia klienta.

Zaginanie blach na prasie krawędziowej

Formowanie arkuszy, czyli gięcie blach, dokonuje się za pomocą prasy krawędziowej – krawędziarki. To ona nadaje wybranemu tworzywu dowolny kąt zgięcia. Zastosowanie wysokiej klasy maszyn pozwala na niezwykle precyzyjne zaginanie prasą. Krawędziarki najczęściej wykorzystuje się w przemyśle.

Prasy krawędziowe są sterowane za pomocą minikomputera, wbudowanego w nią. Dzięki temu operator może sterować urządzeniem komputerowo (technologia CNC – (Computerized Numercial Control) i zaprogramować cały proces produkcyjny, przez co jest on praktycznie całkowicie zautomatyzowany. Gięcie na prasach krawędziowych rozpoczyna się od komputerowego zaprojektowania CAD (Computer Aided Design). Następnie dochodzi do przetworzenia projektu na kod maszynowy CAM (Computer Aided Manufacturing), a na końcu wykonywany jest właściwy projektu – CNC. Zachowanie niniejszej kolejności pozwala na stworzenie serii identycznych produktów.

Dzięki technologii CNC, gięcie blachy jest szybkie i precyzyjne zarówno w przypadku powtarzalnych, jak i nietypowych projektów. Zaginanie prasą może odbywać się na zimno w przypadku blach cienkich, i na ciepło, gdy mowa o grubszych blachach. W tym drugim przypadku blacha jest rozgrzewana przed gięciem. Po przygotowaniu blachy i zaprogramowaniu komputera, sterownik pozycjonuje ją i kontroluje odpowiednie zgięcie – zajmuje się całym procesem obróbki, aż po rozładowanie końcowego produktu.

Dzięki użyciu wysokiej jakości materiałów i specjalistycznej wiedzy naszych doświadczonych pracowników, proponujemy profesjonalne zaginanie blach na prasie krawędziowej. Nie musisz martwić się o terminowość – dzięki dobrej organizacji pracy otrzymasz od nas kompleksową usługę na czas. Ponadto, najwyższej klasy materiały i urządzenia gwarantują niezawodność produktu końcowego naszych starań – przekonaj się na własnej skórze.

Zapytaj o ofertę na usługi CNC

2 + 4 =

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń i poznaj naszą szczegółową ofertę. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w razie pytań. Służymy specjalistyczną wiedzą i parkiem maszynowym który pozwoli zrealizować wymagające zlecenia.